Pád v Řeži

02.08.2010 20:06

Ahoj,
dnes odpoledne jsme byli s několika členy Štand-Artu lézt v Řeži. Vylezli jsme jednu cestu a když jsem tahala druhou, slyšela jsem dopadnou něco na zem, znělo to dutě. Jako pytel, žádný křik. Cestu jsem dolezla a o ničem nevěděla, ale to už Martin s Jakubem rešili záchrannou akci - vedle v cestě (jak se jmenovala? - trojka nalevo asi pět cest od Jany [pozn. redakce - Fyzminutka III+ ]), z výšky asi 3-4m odskočil dolu kluk, kterému se to nějak nelíbilo, a nechtěl už výše. Plánovaně skočil dolu. Spolulezec ho jistil u štandu, ale kluk spadl o polici níž a ze svahu, bohužel narazil na tu polici, ze které jistili.

Rozběhla se záchranná akce - hasiči, záchranka, policisté... Nakonec přiletěl vrtulník, z něj se spustili dva machři, rozbalili nosítka a trochu polámaného kluka vytáhli do vrtulníku, preletěli do Reže na hřiště a tam ho dali do sanitky. Měl asi zlomenou ruku a něco s nateklým kotníkem. Říkal, že ho brní nohy, ale jinak byl při vědomí a ani ne krvavý (naštěstí). Prvnim záchranářům trvalo asi 25min, než tam došli, to se nám zdálo docela hodně, kdyby šlo o něco hodně vážného... Nejlepší bylo, když hasiči a záchranka z Řeže přejeli lávku, a klukum dole, co běželi je navigovat ke skále, řekli, že nahoru stejně nepůjdou, že tam nic nezmůžou. Vrtulník pak také lítal asi 5 min na druhém břehu Vltavy (???- jaké skály tam hledal??), i když měli od nás přesné souřadnice místa ! Dole je zpráva od jeho spolulezce, jak se stav vyvíjí. Jakub, Martin, a Erik pomáhali, kde mohli, já fotila :-)

Co jsem se dnes naučila:
- nosit lékárničku je hodně důležité
- když čekáte přílet vrtulníku, ukliďte všechny věci do batohu a někam ho přivažte - po náletu vrtulníku nám ulítali i batohy, má helma byla 100metrů ze svahu dolu v lese
-je dobré se někde chránit před vrtulníkem, bylo to jako vichřice, na mistě jsou nyní polámané stromy a byl to fakt mazec
-dvě oranžové helmy v ruce a pismeno V z paží je přes stromy viditelné, když potřebujete nasměrovat vrtulník

Poslední zpávy jsou, že ten člověk, co spadl, měl zlomenou pánev, ale včera už měl jít s chodítkem domu, takže dobře!!! Má snad dvě děti, tak si je prý aspoň užije, že bude doma!

Fotogalerie:

picasaweb.google.cz/Mistymischa/PadVRezi?authkey=Gv1sRgCKC8-9awlYnoswE#

Jíťa

Ke článku ještě přidávám krátkou zprávu od "skokana":

Ahoj, já jsem ten skokan z Řeže :-). Už jsem se dal po pádu celkem dohromady, takže můžu nasat mail. Nakonec mam rozlomenou pánev a vřetenní kost. Obešlo se to bez operace, ale 5 dní jsem si poležel v nemocnici a celkem to bude na 6 tejdnů. Chtěl jsem vám poděkovat za pomoc, poněvadž sám by mě honza z těch malin asi nedostal. A taky dík za fotky.

Honza

 

Mischa